Ferhan Şensoy

Ferhan Şensoy, tiyatro ve sinema sanatçısı, şair ve yazar.

1951'de Samsun'un Çarşamba ilçesinde doğdu. Babası o sırada Çarşamba Belediye Başkanı olan Yusuf Cemil Şensoy ile ilkokul öğretmeni Müjgan Şensoy'un oğluydu. Gençlik yıllarında öyküler ve şiirler yazmaya başladı. Liseyi bitirdikten sonra Fransa ve Kanada'da tiyatro eğitimi aldı. Devekuşu Kabare için birçok oyun yazarken oyunuculuk da yaptı. 1980'de Ortaoyuncular adlı tiyatroyu kurdu. 1986'da ilk sinema filmi olan Parasız Yaşamak Pahalı'yı çekti. 1989'da başrolünü Sezen Aksu ile paylaştığı Büyük Yalnızlık filminde oynadı. 2005'te senaryosunu yazıp başrolünde oynadığı Pardon filmiyle bir kez daha takdir kazandı. Aynı yıl Şans Kapıyı Kırınca adlı komedi filminde de yer aldı. Sonraki yıllarda Son Ders ve Muhalif Başkan gibi filmlerde yine başrolde yer aldı. Gerek tek başına, gerek başka değerli sanatçılarla birlikte yüzlerce oyunda oynayan Şensoy, tek kişilik oyunu Ferhangi Şeyler'i 30 yıldan uzun bir süre sahneledi. 2016'da 21. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri'nde Onur Ödülü'ne layık görüldü.

1988'de Derya Baykal ile evlenen Ferhan Şensoy'un Müjgan Ferhan ve Neriman Derya Şensoy adlı iki kız çocuğu oldu. Baykal ile evliliği 2004'te sonra erdi.

Hasan Efendi'nin kavuğunu Münir Özkul'dan devralan Şensoy, 2016 Mayıs ayında kavuğu Rasim Öztekin'e devretti.

 1. İyi ki Yapmışım İzle
  Tüm Bilgiler
  İyi ki Yapmışım İzle Belgesel 
  Yerli Film
  İyi ki Yapmışım izle Türk sinemasının efsane isimlerinden biri olan Metin Akpınar'ın yaşamına ve sanat kariyerine bu belgesel sayesinde genel bir bakış atıyoruz. İyi ki Yapmışım 1080p izle Belgeselde Metin Akpınar'ı kendisinin dışında Demet Akbağ, Ferhan Şensoy, Umur Bugay ve daha pek çok isimden dinleme fırsatı buluyoruz.
  • 2020
  • Türkiye
  • 1080P
  • IMDb 8.6
  • 0
Ferhan Şensoy Resimleri
Sitemizde bulunan film, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar çeşitli paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube.com, video.google.com, yahoo.com vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Serverımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Netflix-izle.com sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunabilirler.
Netflix İzle - Netflix Dizileri - Netflix Filmleri - Netflix Animasyonları - film izle - hd film izle - netflix filmleri izle